Category Archives: Przydatne wskazówki

Zlomowanie auta – dokumentów, ile się płaci i jaka jest wysokość grzywny

Recykling maszyny to bezpieczne pozbycie się jej. Pracownicy Recyklingu nie tylko demontują samochody, ale także sortują je na materiały i przekazują do recyklingu. Poprzednie artykuły dotyczyły tego, jak zarejestrować samochód w Polsce i jak wykupić ubezpieczenie. Dziś porozmawiamy o tym, co zrobić z samochodem, jeśli nie jest już potrzebny i nie zamierzasz go ponownie używać. Jak zutylizować samochód… Read More »

Immobiliser nie czyta kluczyka

Od 1990 roku wszystkie samochody są wyposażone w immobilizer. W przypadku jego awarii samochód nie ruszy lub zatrzyma się niemal natychmiast, a na desce rozdzielczej zapali się klucz immobilizera. Główne przyczyny usterki to uszkodzony kluczyk lub zespół immobilizera, albo słaba bateria. Aby dowiedzieć się, dlaczego samochód nie widzi kluczyka, a immobiliser nie działa tak jak powinien, pomoże Ci… Read More »

Kontrolka ABS czy można jeździć

Niektórzy kierowcy obawiają się, że gdy zapala się kontrolka ABS, to w jakiś sposób wpływa na układ hamulcowy jako całość. Zaczynają wertować internet, aby dowiedzieć się, dlaczego świeci się kontrolka ABS i co należy zrobić. Ale nie panikuj, hamulce w twoim samochodzie powinny być w porządku, tylko system antilock nie będzie działać. Proponujemy, abyście wspólnie zastanowili się, co… Read More »

Wymiana klocków hamulcowych

Klocki hamulcowe to część robocza układu hamulcowego, która zwalnia prędkość obrotową kół poprzez ocieranie się o powierzchnię koła lub tarczy hamulcowej. Wymiana klocków hamulcowych to prosty zabieg, który może wykonać początkujący miłośnik motoryzacji bez doświadczenia w tej dziedzinie. Każda część pojazdu ma swoją żywotność, która z czasem maleje. Zużycie klocków hamulcowych zależy od wielu czynników i w każdym… Read More »

Jak sprawdzić cewkę zapłonową

Cewka zapłonowa ma za zadanie wytworzyć wysokie napięcie, które jest następnie wykorzystywane przez świecę zapłonową do wytworzenia iskry. W związku z tym prawidłowe działanie układu zapłonowego ma zasadnicze znaczenie. Cewka jest w istocie małym transformatorem, którego uzwojenie pierwotne otrzymuje z akumulatora standardowe napięcie 12 V i wytwarza napięcie rzędu kilku kV. Stosuje się go we wszystkich systemach zapłonowych… Read More »

Oznaczenia opon

Dla wielu właścicieli samochodów rozszyfrowanie oznaczeń opon samochodowych jest trudnym zadaniem, ponieważ większość osób nie zna oznaczeń znajdujących się na boku opony. W międzyczasie informacje te przydadzą się każdemu właścicielowi samochodu, ponieważ pomogą mu w zakupie opony najlepiej odpowiadającej jego potrzebom. Na przykład przy zakupie opon letnich lub zimowych. W poniższym materiale zebraliśmy i uporządkowaliśmy informacje oraz przedstawiliśmy… Read More »

Jak zwiększyć gęstość elektrolitu w akumulatorze

Gęstość należy zwiększyć, gdy poziom wody w zbiorniku musi być kilkakrotnie korygowany destylatem lub jest niewystarczający do pracy zimą, lub po wielokrotnym długim ładowaniu. Objawem konieczności wykonania takiej procedury będzie skrócenie czasu między kolejnymi ładowaniami i rozładowaniami. Oprócz prawidłowego i pełnego naładowania akumulatora istnieje kilka sposobów na zwiększenie jego gęstości: dodać bardziej skoncentrowany elektrolit (tzw. korektor); dodać kwasy.… Read More »

Jak sprawdzić akumulator

Gęstość elektrolitu w akumulatorze należy sprawdzać co 15-20 tys. km, aby zapewnić jego prawidłowe działanie. Gęstość baterii mierzy się za pomocą urządzenia takiego jak gęstościomierz. Konstrukcja tego urządzenia składa się ze szklanej rurki z umieszczonym wewnątrz areometrem, na której końcach z jednej strony znajduje się gumowa końcówka, a z drugiej żarówka. Aby przeprowadzić test, należy otworzyć korek słoika… Read More »

Gęstość elektrolitu

Gęstość elektrolitu w akumulatorze jest bardzo ważnym parametrem wszystkich akumulatorów kwasowych i każdy właściciel samochodu powinien wiedzieć: jaka powinna być gęstość, jak ją sprawdzić, a przede wszystkim jak prawidłowo podnieść gęstość akumulatora (ciężar właściwy kwasu) w każdym ze słoików z płytami ołowianymi wypełnionymi roztworem H2SO4. Kontrola gęstości jest jedną z części procesu konserwacji akumulatora, który obejmuje również sprawdzenie… Read More »

Czas ładowania akumulatora

Nie tylko całkowicie rozładowany akumulator wymaga ładowania (nie jest to dobry pomysł), ale także akumulator, który jest w użyciu. Jednak czas ładowania będzie się różnił. Często trwa to od 8 do 12 godzin. Nasz kalkulator internetowy pomoże Ci obliczyć, ile potrzeba do naładowania akumulatora samochodowego prądem stałym. Jak korzystać z kalkulatora Aby dowiedzieć się, jak długo należy ładować… Read More »