Zlomowanie auta – dokumentów, ile się płaci i jaka jest wysokość grzywny

Recykling maszyny to bezpieczne pozbycie się jej. Pracownicy Recyklingu nie tylko demontują samochody, ale także sortują je na materiały i przekazują do recyklingu.

Poprzednie artykuły dotyczyły tego, jak zarejestrować samochód w Polsce i jak wykupić ubezpieczenie. Dziś porozmawiamy o tym, co zrobić z samochodem, jeśli nie jest już potrzebny i nie zamierzasz go ponownie używać. Jak zutylizować samochód w Polsce? Czy muszę go wyrejestrować? A jeśli tak, to jak i gdzie to zrobić?

Ogólny pakiet dokumentów

 • Paszport lub Karta Pobytu (jeśli posiadasz);
 • Potwierdzenie dokonania opłaty za wyrejestrowanie;
 • Dokumenty rejestracyjne pojazdów;
 • Karta pojazdu (jeśli jest dostępna);
 • Wniosek o wyrejestrowanie:

 

Ten sam formularz służy również do rejestracji. Przed jego złożeniem wykreśl wszystko, co nie ma nic wspólnego z wyrejestrowaniem pojazdu.

Dokument, który jest podstawą do wyrejestrowania pojazdu.
Przejdźmy do nieco bardziej szczegółowego omówienia tej kwestii.

Wniosek o wykreślenie z rejestrupobierz w formacie .pdf

Na wyrejestrowanie złomowanego pojazdu masz 30 dni. Po tym okresie może zostać odnotowane naruszenie, implikujące grzywnę do 2000 zł. Oprócz zaświadczenia należy zwrócić właścicielowi tablice rejestracyjne. Te (jeśli są) muszą być również złożone w gminie wraz z dokumentami dotyczącymi recyklingu.

Pakiet dokumentów uzupełniających

Oprócz ogólnych dokumentów wymaganych przez wszystkich, mogą być wymagane inne dokumenty, w zależności od przyczyny, dla której maszyna musi zostać wyrejestrowana.

 • Jeśli samochód zostanie sprzedany, trzeba będzie udowodnić transakcję, przedkładając umowę sprzedaży.
 • Jeśli samochód został skradziony, potrzebny będzie raport z kradzieży od policji (jeśli nie można go zlokalizować). Może być również wymagane wydanie dekretu o zakończeniu dochodzenia.
 • Pozbywając się samochodu w Polsce, należy dostarczyć zaświadczenie o demontażu. Można ją uzyskać od specjalnej organizacji, która przyjmuje pojazdy do demontażu/recyklingu. Udając się tam, trzeba będzie napisać wniosek o złomowanie, a następnie uzyskać dokument, który trzeba będzie dołączyć do całkowitej paczki.
 • Pamiętaj, że masz 30 dni na wyrejestrowanie pojazdu, który został przekazany do recyklingu. Ponadto nie zapomnij o oddaniu tablic rejestracyjnych wraz z dokumentami złomowania, które należy zwrócić w biurze złomowania.

Procedura będzie przeprowadzona w tym samym miejscu, co rejestracja pojazdu lub w miejscu rejestracji. Zazwyczaj wyrejestrowaniem samochodu zajmują się w Polsce władze lokalne – urząd miasta, starostwo, powiat itp.

Recykling samochodów: gdzie dostarczyć swój samochód

Możesz oddać swój pojazd do recyklingu wielu firmom zajmującym się demontażem i sortowaniem samochodów. Przykładowo, możesz oddać samochód do recyklingu w Warszawie, kontaktując się z jedną z poniższych firm:

 1. Dealer BMW – BimmerTech przy Serwituty 25;
 2. Dealer Forda Skup Aut Warszawa oferuje zakup samochodu w każdym stanie technicznym. Znajduje się przy ulicy Reymonta 3;
 3. Dealer Mercedes Benz – Niezależny Serwis Mercedes VCentrum, zlokalizowany przy ulicy Powsińskiej 69/71;
 4. EXtreme detailing – Patriotów 193/195;
 5. VPR SERWIS – Czeremchowa 19A.

Jak zutylizować pojazd w Polsce

Po przekazaniu pojazdu do recyklingu firma wyjmuje akumulator, spuszcza zużyty olej i płyny, zdejmuje opony, demontuje karoserię i wnętrze, usuwa silnik, skrzynię biegów oraz inne części i podzespoły.

Po zdemontowaniu podzespołów, resztki pojazdu trafiają zazwyczaj do specjalnej maszyny zmniejszającej objętość podczas transportu, a następnie wysyłane są do rozdrobnienia, oczyszczenia i posortowania według grup materiałowych do strzępiarni, czyli dużego obiektu, w którym kruszarka młotkowa miażdży pojazd na drobne kawałki, strącając lakier, rdzę i inne zanieczyszczenia.

Niektórzy producenci samochodów zajmują się kwestiami recyklingu już na etapie projektowania samochodu. Na przykład BMW przyjmuje swoje samochody do recyklingu i ponownie wykorzystuje do 95 procent surowców wtórnych. Odsączone oleje i płyny trafiają do jednostki kogeneracyjnej producenta samochodów. Złomowane części są testowane i w przypadku stwierdzenia, że nadają się do użytku, sprzedawane po obniżonej cenie.

Mimo że w UE nie ma jednolitych przepisów dotyczących złomowania samochodów, każdy kraj wnosi swój wkład i stara się rozwiązać ten problem najlepiej jak potrafi. Statystyki pokazują, że w Europie co roku złomowanych jest wiele pojazdów (łącznie ponad 10 mln ton). Tak dużą uwagę przywiązuje się do tej kwestii, gdyż standardy ekologiczne są tam wysokie, a kontrola dość surowa. I nie bez powodu – samochody pozostawione po prostu rdzewieją i zanieczyszczają glebę olejami, plastikiem, paliwem i innymi syntetykami.

W Polsce funkcjonują setki małych i średnich firm recyklingowych. Jeśli więc masz samochód, który nie jest już używany, nie musisz trzymać go w garażu – bez problemu znajdziesz firmę, która go zabierze, oszczędzając przy tym sporo pieniędzy.

Nikola
Nikola

Witam na mojej stronie internetowej. W tym miejscu dzielę się moimi poradami dotyczącymi naprawy samochodów. Strona dla przyjaciół z Polski.