DTC P0441

Nowoczesne systemy operacyjne pojazdów zapobiegają przedostawaniu się szkodliwych emisji do atmosfery, ale nie zawsze tak było. Pierwsze normy emisji spalin opracowane przez Agencję Ochrony Środowiska (EPA) pochodzą z lat 70. ubiegłego wieku.

Przepisy te mają na celu zapobieganie emisji zanieczyszczeń powodujących powstawanie smogu. Układ kontroli emisji par (EVAP) jest podstawowym układem w pojeździe, którego zadaniem jest zapobieganie emisji spalin.

Układ EVAP zapobiega powstawaniu toksyn poprzez przekształcanie potencjalnych zanieczyszczeń w mniej szkodliwe gazy. Proces ten polega na wychwytywaniu oparów paliwa i przepuszczaniu ich przez układ EVAP.

Opary paliwa rozpoczynają podróż przez przewód odpowietrzający, biegnący bezpośrednio ze zbiornika paliwa do pochłaniacza z węglem drzewnym. Węgiel drzewny znajdujący się w tym kanistrze pochłania opary. Po pewnym czasie otwiera się zawór odmulający, który wpuszcza opary do kolektora dolotowego silnika.

Gdy gazy dotrą na miejsce, dołączają do mieszanki paliwowo-powietrznej, która wywołuje spalanie niezbędne do poruszania się samochodu. Jeżeli zawór odmulający nie działa prawidłowo, pojawia się kod P0441.

Co oznacza kod P0441?

Układ kontroli emisji par paliwa – Nieprawidłowy przepływ odmulania

Ten kod oznacza kod błędu zaworu odmulającego. Zawór odmulający musi się otworzyć z dwóch powodów:

 • Wypuszcza opary na zewnątrz.
 • Robi miejsce dla większej ilości oparów, które mogą zostać wprowadzone w celu kontynuowania procesu.

Nieprawidłowe działanie zaworu odmulającego oznacza, że zawór pozwala na zbyt duży lub zbyt mały przepływ oparów. Ponieważ jest to rzadko spotykany błąd, często jest trudny do zdiagnozowania. Zwykle pojawia się wraz z kodami:

 • P0440
 • P0442
 • P0443
 • P0444
 • P0445
 • P0446
 • P0447
 • P0448
 • P0449
 • P0452
 • P0455
 • P0456
 • P0457

Elektroniczny moduł sterujący (ECM) regularnie testuje zawory za pomocą komputera wewnętrznego pojazdu. W tym przypadku do wykrywania problemów z zaworem odmulającym wykorzystywany jest przełącznik zaworu.

Objawy kodu P0441

Kod silnika P0441 daje subtelne objawy w pojeździe i prawdopodobnie nie zauważysz żadnych fizycznych oznak problemu. Najbardziej oczywistą oznaką problemu jest zapalenie się kontrolki „check engine”.

Wszystko, co powoduje zaświecenie się lampki kontrolnej, powinno zostać jak najszybciej sprawdzone i naprawione. Czasami problem może być tylko drobny. Jednak wizyta w serwisie samochodowym oferującym bezpłatną diagnostykę pozwala uniknąć kosztownej naprawy.

Inne objawy, które towarzyszą usterce P0441, to nierówna lub nieregularna praca silnika na biegu jałowym lub, rzadko, słaby zapach paliwa.

Przyczyny kodu P0441

Kod P0441 może stanowić wyzwanie podczas diagnostyki. Ma on wiele różnych przyczyn, a mechanik powinien sprawdzić je wszystkie. W tym samym czasie może pojawić się więcej niż jeden problem, a użytkownik nie zdaje sobie z tego sprawy. Przyczyny obejmują:

 • Zawór odmulający: Zawór odmulający jest niesprawny i wymaga wymiany.
 • Pokrywa gazowa: Opary mogą wydostawać się przez korek gazowy. Czasami kod wskazuje na poluzowaną pokrywę gazową. Z czasem korek gazu w samochodzie ulega uszkodzeniu, dlatego może wymagać wymiany.
 • Przełącznik podciśnienia: W przypadku nieprawidłowego działania przełącznika podciśnienia opary nie mogą się przemieszczać z jednego miejsca do drugiego. Ta część procesu ma kluczowe znaczenie dla spalania.
 • Przewody i węże EVAP: Węże EVAP pomagają w przemieszczaniu oparów. Wszelkie ich uszkodzenia powodują wyciek oparów. Zatkane przewody uniemożliwiają także swobodny przepływ gazów.
 • Kanister z węglem drzewnym: W zbiorniku z węglem drzewnym opary oczekują na uwolnienie przez zawór oczyszczający. Pęknięty, uszkodzony lub zatkany pojemnik na węgiel drzewny może być przyczyną ulatniania się spalin.
 • Wiązka przewodów: Jeżeli w wiązce przewodów występuje zwarcie lub przerwa, może to powodować problemy z zaworem odmulającym.
  Pompa wykrywania nieszczelności: Ten problem dotyczy wyłącznie samochodów Chrysler, ponieważ w niektórych z nich występują wadliwe pompy wykrywające nieszczelności.

Czy kod P0441 jest poważny?

Głównym zagrożeniem związanym z kodem P0441 jest negatywny wynik testu emisji spalin. W przeciwnym razie kod P0441 nie będzie miał wpływu na właściwości jezdne pojazdu.

Nie oznacza to jednak, że nie należy natychmiast naprawić tego problemu, ponieważ może on spowodować poważniejsze problemy w późniejszym czasie.

Jak naprawić

Gdy mechanik przystępuje do usuwania kodu P0441, stosuje proces progresywny. Zazwyczaj zaczyna od najbardziej prawdopodobnych problemów i przechodzi do mniej oczywistych. Wypróbowując nowe rozwiązania, powinien skasować kod. Jeśli kod P0441 nadal się pojawia, należy przejść do następnej opcji.

Zacznij od sprawdzenia korka gazu. Jeśli korek jest pęknięty lub zniszczony, należy go wymienić. Luźny korek gazu wymaga jedynie dokręcenia.

Wszelkie problemy z układem EVAP wymagają naprawy. Nieszczelności w tym układzie powodują ciągłe świecenie kontrolki „check engine”. Nieszczelność uniemożliwia także działanie układu EVAP. Usunięcie tej części problemu oznacza wymianę lub naprawę wszystkich wadliwych części układu EVAP.

Czasami uszkodzony zawór odmulający może spowodować wyświetlenie kodu P0441. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest jego wymiana. To samo dotyczy wszelkich problemów z wiązkami przewodów. Wymień je lub napraw, a problem powinien ustąpić.

Fix audi a3, 2.0 tfsi, skoda, chrysler town and country, p0441 2.0 tfsi

Tomasz Rutkowski | 24 maja, 2022
Nikola
Author: Nikola

Witam na mojej stronie internetowej. W tym miejscu dzielę się moimi poradami dotyczącymi naprawy samochodów. Strona dla przyjaciół z Polski.

2 thoughts on “DTC P0441

 1. AvatarLaura Mita

  Który skaner wielomaszynowy warto kupić w 2022 roku, a które są już nieaktualne?

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *