DTC P0170

Po zaświeceniu się lampki kontrolnej Check Engine na desce rozdzielczej, jeśli nie ma widocznych oznak usterki, należy odczytać błędy z pamięci za pomocą skanera diagnostycznego. Jednym z błędów, z jakimi może spotkać się mechanik lub kierowca podczas diagnozowania pojazdu, jest kod P0170. Oznacza to, że silnik ma nieregularny skład mieszanki lub mieszanka paliwowa nie jest tworzona prawidłowo.

Błąd P0170 spowoduje wyświetlenie następującego komunikatu „Bank niesprawności trymera paliwa”. Sam błąd jest bardzo nieprzyjemny, ponieważ wpływa na wydajność pojazdu i powinien zostać jak najszybciej usunięty.

Objawy błędu p0170

Objawem każdej usterki silnika jest zaświecenie się kontrolki Check Engine. Negatywne skutki błędu P0170 mogą być jednak odczuwalne przez samego kierowcę poprzez zwrócenie uwagi na następujące problemy:

  • Silnik zaczyna zużywać więcej paliwa niż wcześniej, pomimo poprzedniego trybu pracy;
  • Z rury wydechowej podczas pracy silnika może wydobywać się czarny dym;
  • Silnik męczy się zarówno na biegu jałowym, jak i podczas przyspieszania.

Warto zauważyć, że powyższe to tylko niektóre z objawów typowych dla błędu P0170. W rzeczywistości jest ich znacznie więcej i będą się różnić w zależności od tego, co spowodowało problem i w którym kierunku mieszanka paliwowo-powietrzna została wytrącona z równowagi.

Jak pozbyć się błędu p0170

Aby usunąć kod błędu P0170, który oznacza nieprawidłowy stosunek mieszanki paliwowo-powietrznej, należy przeprowadzić diagnostykę pojazdu w różnych trybach pracy silnika. Jeżeli kontrole skanerem nie doprowadzą do zidentyfikowania wadliwych elementów, należy przejść do algorytmu sprawdzania wszystkich elementów, które mogą powodować odchylenia mieszanki paliwowo-powietrznej od mieszanki idealnej.

Aby usunąć błąd P0170, należy przeprowadzić kontrolę wzrokową, diagnostykę i czyszczenie następujących elementów pojazdu:

Filtr powietrza. Jeżeli kierowca nie konserwuje pojazdu zgodnie z harmonogramem konserwacji opracowanym przez producenta, istnieje duże ryzyko zatkania filtra powietrza, co może spowodować problemy z przepływem powietrza. Dlatego pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić w przypadku wystąpienia błędu P0170, jest sprawdzenie stanu filtra powietrza i w razie potrzeby jego wymiana;

Czujniki. Po sprawdzeniu filtra powietrza należy sprawdzić masowy czujnik przepływu powietrza i czujnik tlenu, który jest zamontowany przed katalizatorem. Należy pamiętać, że jeśli problem dotyczy czujnika tlenu (sondy lambda), narzędzie skanujące zdiagnozuje również błąd P0134. Oba te czujniki mają bezpośredni wpływ na mieszankę paliwowo-powietrzną; świece zapłonowe. W przypadku wystąpienia błędu P0170 należy sprawdzić, czy świece zapłonowe nie są zanieczyszczone, a w razie potrzeby zdiagnozować je. Nieprawidłowe zapłon świec zapłonowych może powodować przeskakiwanie i pulsowanie. Należy również sprawdzić cewki zapłonowe;

Zasysanie powietrza (lub nieszczelność) w kolektorze dolotowym. Sprawdzić na całej drodze: pod przepustnicą, za czujnikami (ciśnienia bezwzględnego i zużycia powietrza), pod kolektorem dolotowym. Należy sprawdzić kolektor dolotowy pod kątem pęknięć, odprysków i innych uszkodzeń fizycznych;

Dysze. Zaleca się sprawdzenie wtryskiwaczy paliwa i oczyszczenie ich z nagromadzonego nagaru. Zgodnie ze specjalistycznymi zaleceniami wtryskiwacze należy czyścić co 30 000 kilometrów, ale kierowcy często zaniedbują tę czynność. Jeśli wtryskiwacze uległy uszkodzeniu, należy je wymienić; Przewód odpowietrzający gaz ze skrzyni korbowej.

Należy sprawdzić, czy nie ma w nim nieszczelności. Jeśli jest uszkodzony, do komory spalania napływa dodatkowe powietrze, co powoduje nieprawidłowy skład mieszanki i wystąpienie błędu P0170.

Jak widać z przyczyn, najczęściej zakłócenia składu mieszanki paliwowo-powietrznej są spowodowane mechanicznym uszkodzeniem niektórych elementów, w wyniku zanieczyszczenia i zatarcia.

Aby uniknąć błędu P0170, należy przeprowadzać przeglądy w odpowiednim czasie i nie zapominać o podstawowych zaleceniach dotyczących terminów czyszczenia lub wymiany części silnika: filtrów, świec zapłonowych, wtryskiwaczy itp.

Błąd P0170 jest najczęściej spotykany przez właścicieli samochodów marek Opel, Mitsubishi, Hyundai, Kia i Skoda.

 

Nikola
Nikola

Witam na mojej stronie internetowej. W tym miejscu dzielę się moimi poradami dotyczącymi naprawy samochodów. Strona dla przyjaciół z Polski.

  1. Avatar
    Radosław Franczak

    wielu wnuków

    Odpowiedz